Jak pomóc dziecku pokochać czytanie
Treść
- Od najmłodszych lat otaczaj dziecko książkami, zabierz do biblioteki i czytelni, odwiedzajcie księgarnie i antykwariaty.
- Nawet jeśli dziecko nie potrafi jeszcze czytać, pomóż mu zrozumieć, że zapisane na papierze znaki odpowiadają wypowiedzianym słowom.
- Niech obserwuje sposób czytania od lewej do prawej, linijka po linijce, strona po stronie. Niech razem z tobą śledzi palcem tekst.
- Zadawaj mu zagadki np.
- gdzie jest początek książki?,
- co mam przeczytać, gdy skończę pierwszą linijkę?,
- co zrobić, gdy skończyła się strona?
- Powracaj do znanych tekstów.
- Zachęcaj dziecko do uczenia się na pamięć i cytowania fragmentów (zwłaszcza rymowanych).
- Namów dziecko do odgadywania, o czym będzie mowa na następnej stronie. Sprawdźcie, czytając dalej.
- A może pomysł twojego dziecka jest ciekawszy?
- Pamiętaj o książkach spoza literatury pięknej. Twoje dziecko mogą przecież interesować zwierzęta, kosmos, dinozaury lub piłka nożna. Możecie też razem obejrzeć np. "Ilustrowany Słownik Języka Polskiego"
- Naucz dziecko zwracania uwagi na ilustracje, które często niosą dodatkowe informacje.
- Poproś dziecko, aby na podstawie ilustracji np. dokładniej opisało bohatera.
- Zaproponuj dziecku, aby wyobraziło sobie, że jest jednym z bohaterów historii, i przedstawiło fragment wydarzeń ze swojego punktu widzenia.
- Ułóżcie z dzieckiem opowiadanie, spróbujcie je "wydać" w formie książeczki umieszczając tytuł, autora, ilustratora, datę i miejsce wydania.
- Wyjaśnij jak powstaje książka. Ale nie zanudzaj dziecka wiedzą, a raczej odpowiadaj na pytania.
- W rozmowach z dzieckiem używaj odpowiednich określeń: książka, autor, tytuł, publikacja, wiersz, treść, wstęp, zakończenie, przedmowa, rozdział.
- Nie zmuszaj dziecka do czytania i słuchania o książce, jeśli straciło na to ochotę.
- Nie ustalaj z góry czasu na pracę nad książką. Dziecko wyczuje przymus i zamiast polubić czytanie, może je znienawidzić. Niech czas spędzony przy książce zależy od dziecka.
- Pokaż dziecku, że czytanie jest także twoją przyjemnością i jest dla ciebie ważne.
- Nie marnuj żadnej okazji, aby pokazać, że dzięki czytaniu rozwiązujesz codzienne problemy. Razem z dzieckiem sprawdź np. na rozkładzie, o której odjeżdża następny autobus, zróbcie na obiad surówkę według przepisu.
- Naucz dziecko dobrze traktować książki: brać czystymi rękami, ostrożnie przewracać strony, odkładać na specjalna półkę, nie czytać przy jedzeniu
- Znajdź czas na czytanie ze starszym dzieckiem jego szkolnych lektur i rozmowę o nich.
- Zadbaj, aby dziecko, ucząc się czytać. Nie odczytywało jedynie mechanicznie wyrazów. Sprawdź, czy rozumie wszystkie słowa.
- Zaproponuj dziecku, aby po obejrzeniu ilustracji, przeczytaniu tytułu oraz tytułów rozdziałów, zgadło o czym jest książka. Czytając sprawdzi, czy miało rację.
- Pomóż dziecku zrozumieć strukturę tekstu, np. wyodrębnić główne postaci, wydarzenia, przyczyny, skutki kolejnych zdarzeń.
- Pobawcie się w "Wyobraź sobie...." np. co by było, gdyby bohater nie zdążył na pociąg?
- Postaraj się jak najwcześniej przygotować dziecko do lektury różnych tekstów: literackich, informacyjnych, książek, czasopism. Pokaż dziecku, że czasem tylko wyszukujemy informacje, a czasem czytamy dokładnie, aby nie uronić żadnego słowa.
- Pobaw się encyklopedią. Poszukajcie razem jakiś ciekawych informacji, wymieńcie uwagi.
- Pobawcie się słownikiem, np. wyrazów obcych: "Znajdź jakieś bardzo długie słowo na literę b. Co ono oznacza?".
POWODZENIA!